Otomatik Katılım

Otomatik Katılım

Otomatik Katılım

45 yaşını doldurmamış olan çalışanlar, işverenleri aracılığı ile Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi'ne dâhil olup gelecekleri için şimdiden birikim yapmaya başlıyor.

45 yaşını doldurmamış çalışanların otomatik olarak katıldığı Bireysel Emeklilik Sistemi, yarınlarınız için birikim yapmanızı kolaylaştırır ve emeklilik döneminizi refah içerisinde geçirmenize yardımcı olur.

Otomatik Katılım Nedir?

1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenlemeden bu yana çalışanlar, işverenlerin yaptığı aracılık ile Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik olarak katılır. ''Otomatik Katılım Sistemi'' (OKS) gibi farklı isimlerle de anılan Otomatik Katılım'da, maaş bordronuzda yazan brüt ücretin %3'ü katkı payı olarak alınır. Ayrıca Otomatik Katılım hesabınıza her ay yatırdığınız katkı payı tutarının %25'i kadar devlet katkısı da hesabınıza eklenir.* Böylece birikiminiz daha da büyür ve emeklilik hayallerinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Avantajlı: Otomatik Katılım Devlet Katkısı ve Diğer Avantajlar

Otomatik Katılım size sağladığı en büyük avantajlardan biri, kuşkusuz ki aylık ödediğiniz katkı payı tutarının %25'i oranında eklenen devlet katkısı! Örneğin aylık olarak ödediğiniz katkı payı tutarı 200 TL ise bu durumda 50 TL devlet katkısı alırsınız. Yani geleceğiniz için aylık birikiminiz 250 TL olur. Devlet katkısı, yıllık brüt asgari ücretin %25'i ile sınırlandırılmıştır. Örneğin brüt asgari ücretin aylık tutarı 2.000 TL olsun. Bu durumda yıllık brüt asgari ücretin %25'i 6.000 TL'ye tekabül eder. Yani bir yıl içerisinde 6.000 TL'ye varan devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Bunun dışında da Otomatik Katılım'ın faizli ve faizsiz fonlar ile 1.000 TL'lik ek devlet katkısı gibi çeşitli avantajları bulunur.

  • Otomatik Katılım'a katıldığınız zaman, aylık katkı payı tutarınızın %25'lik oranında devlet katkısına ek olarak, bir defaya özel olmak üzere 1.000 TL'lik bir ek katkı daha alırsınız,
  • Birikiminizi fonlar aracılığı ile dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz**,
  • Katkı paylarınız ve buna oranla gelen devlet katkısı gibi kazançlarınız, fonlarda değerlendirildikten sonra emeklilik döneminde rahat yaşamanıza katkı sağlar,
  • Emeklilik döneminde birikiminizi gelir sigortası olarak almak isterseniz, birikiminize ek %5 devlet katkısı alabilirsiniz.

Şartlar: Kimler Katılır? İşlemler Nelerdir? Maaştan Ne Kadar Kesinti Olur?

Elbette Otomatik Katılım'ın avantajlarından yararlanmak için bazı şartları karşılamanız gerekir. Merak etmeyin; bunlar sandığınız kadar zor şartlar değil! Bunlar arasında ilk sırayı, tahmin edebileceğiniz gibi çalışmak alır. Bunun dışında karşılamanız gereken şartlar şöyledir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Mavi Kart sahibi olmak,
  • 45 yaşını doldurmamış olmak***,
  • Kamu sektörü çalışanı (4C) ya da özel sektör çalışanı (4A) olmak.

Otomatik Katılım şartları ile ilgili merak edilen diğer bir nokta ise maaş kesintisidir. Otomatik Katılım katkı payı, prime esas kazancınızın aylık tutarının %3'ü kadardır. Bir başka deyiş ile brüt maaşınızın %3'ü kadar katkı payı ödersiniz. Konu hakkındaki detaylı bilgiye ise ''Çalışanlar İçin Otomatik Katılım'' başlığından ulaşabilirsiniz.

Kolay Katılım: Otomatik Katılım'a Katılmak

Avantajlarla dolu Otomatik Katılım dünyasına katılmak için şartları karşılayan kişiler, işverenleri aracılığı sisteme dâhil edilir. Kısacası herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. İşvereninizin Otomatik Katılım içerisindeki sorumluluğu ise sadece aracılıktır. Yani sadece sizin brüt maaşınızın %3'ünü sisteme aktarır. Kısacası katılım konusunda çalışanlar herhangi bir işlem yapmaz ve kolayca sisteme dâhil olurlar. İşverenler ise emeklilik şirketi ile görüşmeleri ve aktarımları yapar.

Güvenli: Takasbank ve Tüm Güvenceler

Takasbank, bankalar ve emeklilik şirketleri gibi finansal işlemler yapan kurumların yararlandığı özel niteliklere sahip bir yapıdır. Otomatik Katılım’a dâhil olduğunuz zaman, aylık katkı payınız ve alacağınız devlet katkıları Takasbank'ta tutulur. Yani iş değiştirme ya da benzeri bir durum ile karşılaştığınız zaman sorun yaşamazsınız. Ayrıca birikiminiz, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından korunur. Bu detaylardan da anlayabileceğiniz gibi Otomatik Katılım güvenle birikim yapabileceğiniz bir birikim sistemidir.

Hesaplar: Otomatik Katılım Emeklilik Hesaplama

Çalışma hayatında birikim yapmanızı sağlayan Otomatik Katılım, emeklilik döneminizi refah içerisinde geçirebilmeniz için karşınıza çıkacak en önemli fırsatlar arasında yer alır. Otomatik Katılım içerisinde en az 10 sene kalır ve 56 yaşınızı doldurursanız emekli olabilirsiniz. Peki, emeklilik hayallerinizi gerçekleştirmek için ne kadar süreniz kaldı ya da emekliliğinizde elinize geçecek tahmini birikim nedir?

Türkiye Hayat Emeklilik tarafından geliştirilen hesaplama aracının ilgili kısımlarına; Otomatik Katılım'e dâhil olduğunuz ve emekli olmayı düşündüğünüz yaş ile aylık olarak sisteme aktarılan katkı payınızı girmeniz gerekir. Böylece emeklilik döneminde elinize geçecek muhtemel birikimi görebilirsiniz.

* Devlet katkısı tutarının üst sınırı, yıllık asgari brüt ücretin %25'i kadardır.
** 1 yıl içerisinde altı kez fon dağılımında değişiklik yapma hakkınız vardır.
*** Çalışanların 45 yaşını doldurup doldurmadığının tespitinde, takvim yılının ilk günü esas alınır. Ancak 27.12.2018 tarihinden önce emeklilik planına dâhil edilmesi gereken çalışanların 45 yaşını doldurup doldurmadığının tespitinde, 4632 sayılı Kanunun Geçici 2. maddesi uyarınca 01.01.2017 tarihi esas alınır.

Hizmet Talep Formu

Tüm alanlar zorunludur.

 Kampanya ve bildirimlerden haberdar olmak istiyorum.

×  WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya bize bilgi@netgrupsigorta.com adresine bir e-posta gönderin.

Bizi arayın +905428238592
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?