Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

  • Anasayfa
  • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK kapsamında bulunan isteğe bağlı bir sigortadır. Yaptırılması zorunlu olmamakla birlikte, hak sahiplerine pek çok fayda sağlayan bir sigorta ürünüdür. SGK'lı bireyler özel hastane imkanlarından yararlanmak istediği zaman SGK, sağlık hizmetinin ancak bir kısmını karşılamaktadır. SGK'nın karşılamadığı kısmı ise bireyler kendileri karşılamak durumunda kalmaktadır. Tamamlayıcı sağık sigortası olan bireysel ise bu sigorta sayesinde fark ücreti ödemezler. 

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kullanım koşulları şu sekildedir:

  1. Hastanenin SGK ile anlaşmalı olması,
  2. Sigortalının işlemlerini gerçekleştiren doktorun SGK ile anlaşmalı olması,
  3. Branşın SGK ile anlaşmalı olması,
  4. Poliçe özel ve genel şartlarına uygun olması durumunda kullanılabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatlarını içermektedir. İsteğe bağlı olarak sadece yatarak tedavi veya her ikiside seçilebilir. Kişinin yaşına, cinsiyetine, ikamet iline ve sağlık durumuna göre sigorta primleri değişebilmektedir. Kişi isterse ek olarak doğum teminatıda ekletebilir poliçesine. Doğum teminatı uygulaması da şirketten şirkete farklılık gösterebilmektedir. Bekleme süresi 6 ay ile 1 yıl arasında değişmekle beraber, bekleme süresi uygulamayan sigorta şirketleri de vardır. 

Tamamlayıcı sağlık sigortası neyi karşılamaz?

Yatarak tedavi teminatı, poliçe başlangıç tarihinden 3 ay sonra aktifleşir. 3 aydan önce yatarak tedavi olmanız gereken durumlar sigorta şirketi hiçbir masrafınızı karşılamaz. ... Sigorta şirketi provizyon onayı verdikten sonra hiçbir ücret ödemeden ameliyat olabilirsiniz. Bununla birlikte yine geçmişten gelen bir rahatsızlığınız var ise sigorta kapsamı dışında olarak değerlendirilir ve provizyon onayı alamazsınız.

Tamamlayıcı sağlık sigortası anne baba yararlanabilir mi?

Evli olan kişiler, aile tamamlayıcı sağlık sigortasına sadece eşini ve çocuklarını dahil edebilir ve aile indiriminden faydalanabilirler. Yani tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıracak olan kişi evli olduğu için  kendi anne ve babası ile aynı sağlık poliçesi içinde sigortalanamaz.

Tamamlayıcı sağlık sigortalarında ayakta tedavilerde bekleme süresi uygulanmaz. Genellikle aynı gün veya poliçe yapıldıktan bir sonraki gün kullanmaya başlayabilirsiniz. Sadece yatarak tedavilerde bekleme süresi vardır.
Bu Yazıyı Paylaş:

Facebook Twitter Linkedin Reddit Tumblr

×  WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya bize bilgi@netgrupsigorta.com adresine bir e-posta gönderin.

Bizi arayın +905428238592
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?